Kim była Marianna Orańska?
Półmaraton Marianny Orańskiej to cykliczna impreza, która odbywa się w Złotym Stoku. Zachęcamy do wzięcia udziału w biegu! Zanim jednak to nastąpi, warto zapoznać się z krótką biografią Marianny Orańskiej.
Marianna Orańska, urodzona 9 maja 1810 roku w Berlinie, była córką króla Wilhelma I Niderlandów i królowej Wilhelminy Pruskiej. Dzięki temu łączyła w sobie wpływy dwóch potężnych dynastii – Oranje-Nassau i Hohenzollernów. Wychowana w atmosferze dworskiego przepychu, od młodości wyróżniała się zainteresowaniem sprawami społecznymi, co później wpłynęło na jej działalność filantropijną i gospodarczą.
W 1838 roku Marianna trafiła na Dolny Śląsk, zakupiła bowiem majątek w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie w Kamieńcu Ząbkowickim. Zainicjowała tam budowę imponującego pałacu, zaprojektowanego przez Karla Schinkla, który stał się perłą architektury neogotyckiej. Oprócz inwestycji budowlanych Marianna wspierała rozwój gospodarczy regionu, budując drogi, mosty i infrastrukturę przemysłową. Dzięki jej zaangażowaniu powstała tzw. Droga Marianny, łącząca Kotlinę Kłodzką z terenami czeskimi, co znacznie ułatwiło handel i komunikację.
Niestety życie prywatne Marianny nie było usłane różami. W wieku 20 lat Marianna poślubiła księcia Albrechta Hohenzollerna, co miało umocnić sojusz między dynastiami, była to praktyka powszechnie stosowana na dworach europejskich. Małżeństwo to okazało się jednak nieudane z powodu różnic charakterów oraz licznych zdrad Albrechta. Po rozwodzie w 1849 roku, który w ówczesnych czasach był wydarzeniem skandalicznym, Marianna zmuszona była opuścić Prusy i resztę życia spędziła głównie w swojej posiadłości w Reinhartshausen w Niemczech.
To jednak nie przeszkodziło Mariannie w utrzymywaniu dalszych kontaktów z ludnością Kotliny Kłodzkiej. W 1853 roku wygnana królewna zakupiła pałac w Bílej Vodzie – wsi położonej po austriackiej stronie granicy, z którego mogła dojeżdżać do pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim i pałacyku w Stroniu Śląskim.
Orańska zmarła w 1883 roku w Erbach w Nadrenii. Kazała się pochować obok Johannesa van Rossuma, który był jej masztelarzem, ale przede wszystkim miłością po odejściu od Albrechta. Razem z Von Rossumem doczekała się syna Jana Wilhelma van Reinhartshausena, który zmarł jako 12 latek. Rodzina spoczywa na cmentarzu w Reinhartshausen.
Upamiętnienie Orańskiej w Polsce
Półmaraton Marianny Orańskiej to nie jedyne upamiętnienie królewny, na jakie możemy natknąć się w Polsce. Jedno z gimnazjów w Stroniu Śląskim nosi imię Marianny Orańskiej, w Górach Bialskich znajduje się tak zwana “Droga Marianny” (to leśna ścieżka łącząca łącząca Nową Morawę z Nową Bielą), natomiast w Kłodzku mieści się kamienica przy ul. Floriana Szarego 4, znana też jako “Mariannenbad Glatz”.
Jeśli jesteście zainteresowani innymi imprezami sportowymi, którym “patronują” znane postaci, sprawdźcie Bet.pl. Za pomocą strony możecie uzyskać dostęp do licznych terminarzy i harmonogramów rozmaitych wydarzeń. Dzięki temu nie przegapicie interesującego was biegu, meczu lub memoriału.